Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa - A British Council klímavédelmi csoportját fogadta Fülöp Sándor, a program védnöke
JNOI Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa

JÖVŐ NEMZEDÉKEK ORSZÁGGYŰLÉSI BIZTOSA

Keresés      
 Ügyeink 

A British Council klímavédelmi csoportját fogadta Fülöp Sándor, a program védnöke

December 17-én a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa irodájában jártak a British Council klímavédelmi programjának hazai résztvevői. A program 2008 áprilisában került meghirdetésre, amelybe a kiválasztási folyamatot követően 15 ország összesen 220 lelkes fiatalja kapcsolódott be. A 10 fős hazai csapatban a fiatalok azért dolgoznak, hogy az emberek figyelmét mindennapi életük klímatudatos választásaira irányítsák, akik tájékoztatták céljaikról, tevékenységükről a kezdeményezés magyarországi védnökét, Fülöp Sándort, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosát és munkatársait.

A British Council pán-európai programjának célkitűzése, hogy olyan fiatalokat, „klímanagyköveteket", támogasson, akik ötleteikkel eredményesen járulnak hozzá a klímaváltozásról szóló társadalmi párbeszédhez hazánkban és világszerte. A klímanagykövetek maguk dönthetik el, hogy pontosan mit szeretnének elérni, így minden országban a helyi adottságokon és a csapat kreativitásán múlik, hogy milyen projekt valósul meg. A British Council helyi szervezetei pedig biztosítják a hátteret: a legnevesebb szakértők, támogatók bevonásával, tanulmányutak szervezésével, és széleskörű kommunikációval járulnak hozzá a csapatok munkájához.

A magyar csapat a nemzetközi mezőnyben is különlegesen sokszínűnek számít, van köztük építész, joghallgató, biológus, designer és cégvezető is. Hétköznapi, tehetséges fiatalok, akik sikeresek a szakterületükön, de fontosnak tartják, hogy mindennapi döntéseikben a környezetvédelem szempontjai is helyet kapjanak. A több hónapnyi ötletelés és egyeztetés során úgy döntöttek, olyan programokat szeretnének hazánkban létrehozni, amelyek a karbontudatos fogyasztói magatartást népszerűsítik, azaz elősegítik a magyar társadalom és gazdaság elmozdulását egy klímatudatosabb működés felé. Újszerű azonban, hogy ők mindezt nem a fogyasztás radikális visszafogását célzó, a társadalmi folyamatokkal szembe menő programok keretében, hanem a tudatos választásokon alapuló életmódra buzdításon keresztül képzelik el.

„A felsőoktatásban tanulók nagy valószínűséggel formálják majd azok véleményét, akikkel együtt dolgoznak, élnek. Ha ők úgy élnek, hogy figyelemmel vannak az üvegház hatású gázok kibocsátásának csökkentésére, pl. amikor közlekedési eszközt választanak, több vagy kevesebb hulladékot tartalmazó árut vásárolnak, azt a környezetük sok esetben példaként fogja követni – ez fontosabb minden jogszabálynál és hatósági határozatnál"— emelte ki a biztos. A találkozón irodája szakmai támogatásáról biztosította a fiatalokat, kérte, hogy programjaik tervezésénél megvalósításánál feltétlenül alapozzanak a felsőoktatási intézményekben meglévő környezettudatos kezdeményezésekre, működjenek együtt a meglévő szervezetekkel. Kifejezte szándékát, hogy a jövőben rendszeresen kíván találkozni a „klímanagykövetekkel”.




Lablec lablec
1051 BUDAPEST, NÁDOR u. 22. Tel.: 06 (1) 475-7123 Fax: 06 (1) 475-7333                         
Magyar oldal English site