Parliamentary Commissioner for Future Generations - Staféta-átvétel és civil találkozó az Ombudsmannál
JNOI Parliamentary Commissioner for Future Generations

PARLIAMENTARY COMMISSIONER
FOR FUTURE GENERATIONS

Search      

Staféta-átvétel és civil találkozó az Ombudsmannál

Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa immár másodszor hívta találkozóra a civileket november 20-án, melyen szimbolikusan átvette a „stafétabotot” a Védegylet munkacsoportjától, a JŐNEK-től. A Védegylet részéről Boda Zsolt szóvivő adta át a stafétát jelképező kötetbe gyűjtött jelentéseket. Majd elkezdődött a több mint harminc szervezet érdeklődésére számot tartó tanácskozás.

Boda Zolt elmondta, hogy 2000-ben a Védegylet megalakulása után felmerült az ötlet a jövő nemzedékek képviseletének törvényi szabályozására, melynek indítása Lányi András nevéhez fűződik. Amellett, hogy valamennyi környezetvédő szervezet jövőre irányulóan tevékenykedik, a jövő nemzedékek külön intézményi védelmét szükségesnek tartották. Ehhez Sólyom László egykori MKAB elnök vezetésével és többek között Nagy Boldizsár és Majtényi László közreműködésével kidolgozták a törvénytervezet. Jelezte, hogy a Jövő Nemzedékek Képviselete elnevezésű programot az ombudsman beiktatásával lezártnak tekintik, és egyben felajánlotta együttműködésüket a továbbiakban is.

Fülöp Sándor a „staféta” átvétele után elmondta, a munkatársak már eddig is olvasták, és a jövőben is el fognak mélyedni ezekben az anyagokban, és ahol indokolt, előzményként felhasználják a már folyamatban lévő ügyekhez. Tervezik egy környezetjogi adatbank elkészítését, melybe szintén feldolgozzák a jelentés tartalmát. Hangsúlyozta, hogy a kelet-európai demokráciákban egyedülálló vívmány ennek az intézménynek a létrehozása és az is, hogy egy civil szervezet, a Védegylet - melynek abban az időben a jelenlegi köztársasági elnök is vezetőségi tagja volt - megtalálta a kellő időpontot a cselekvésre, amikor egységes politikai akarattá lehetett formálni.

Az országygűlési biztos elmondta, hogy hivatala három fő szerepet tölt be, egyszerre civil szolgáltató, környezetpolitikai szószóló és stratégiai elemző, tudományos műhely is. A civil szolgáltatás keretében nemcsak egyéni panaszokat vizsgál (ami az idén 200 éves svéd eredetű intézmény alapja), hanem átfogó, jogpolitikai kezdeményezéseket is. A beérkezett ügyeket, és a terveket a június 5-i találkozón, a civilek által javasolt témák szerint csoportosítva mutatta be. Ezek:

  • Vízvédelem-vízgazdálkodás
  • Környezeti hatásvizsgálat
  • Klíma
  • Közösségi részvétel
  • Természetvédelem
  • A legfontosabb környezetvédelemmel foglalkozó állami szervek
  • Egyéb (terület- és település- fejlesztés/rendezés, hulladékgazdálkodás, környezeti nevelés)

Ezt követően az iroda főosztályvezetői mutatták be tevékenységüket, beszéltek terveikről, eredményeikről és várták a résztvevők véleményét, kérdéseit. Az előadások diái letölthetők.

A résztvevők hozzászólásaikban további témajavaslatokat tettek. Többek között a termőföld védelmét, a környezetvédelmi kérdések integráltabb kezelését, valamint a jövő évi költségvetés "zöldítését" szorgalmazták. Az jó hangulatú találkozó végén a ombudsman hangoztatta, hogy a ezt a kezdeményezést folytatja, és terveznek vidéki programokat, beszélgetéseket, hogy a lehető legszélesebb körből kapjanak visszajelzéseket, támpontokat munkájukhoz.

Képek a találkozóról




Lablec lablec
H-1051 Budapest, Nádor u. 22., Hungary Tel: +36 1 475-7123 Fax: +36 1 475-7333                    
Magyar oldal English site